Instalacja WordPress jest banalnie prosta. Najwięcej problemów jest tak naprawdę z utworzeniem bazy danych, użytkownika do tej bazy i przechowywaniem danych logowania. Sam proces instalacji WordPressa to w 75% czas oczekiwania na przesłanie plików na serwer, 20% to czas potrzebny na wygenerowanie potrzebnych dostępów a zaledwie 5% to sam proces instalacji. Okazuje się jednak, że już na tym etapie możemy podjąć decyzje, które sprawią, że nasz WordPress będzie działał nieziemsko wręcz szybko! Ważne jest bowiem, aby wybrać odpowiedni serwer pod swojego WordPressa. Nie chodzi mi tu nawet o kwestie tego którą firmę hostingową wybierzesz a o to, jakie oprogramowanie będzie wykorzystywała dana firma. Są bowiem serwery które wydaje się, lepiej nadają się do obsługi WordPressa niż inne.

Apache, Nginx czy LiteSpeed dla WordPress?

Pewnie słyszałeś o serwerach Apache? To chyba najpopularniejsze rozwiązanie serwerowe na świecie. Apache jest darmowy, stabilny, wielozadaniowy i względnie łatwy w konfiguracji i zarządzaniu. Istnieją jednak jeszcze 2 inne opcje, które są co najmniej tak samo dobre jak Apache a nawet w niektórych przypadkach – są lepsze niż Apache. Mowa tu o oprogramowaniu serwera Nginx oraz LiteSpeed.

Najczęściej spotkać można serwery obsługiwane przez Apache (~36% wszystkich serwerów) oraz Nginx (~32% wszystkich serwerów). Pozostałe procenty to wykorzystanie innych rozwiązań jak na przykład ISS od Microsoftu czy wspomniany wcześniej LiteSpeed.

Apache i Nginx są do siebie bardzo podobne pod kątem działania oraz tego jak webmaster może się z nimi “komunikować”. Nie wchodząc jednak w szczegóły, można wyraźnie zauważyć, że najczęściej strony uruchomione na serwerach Nginx działają nieco szybciej niż te postawione na Apache. Wynika to między innymi z tego jak obsługiwane są przez serwery zapytania. Jest to też kwestia tego, że Nginx powstał nieco później niż Apache i niektóre problemy rozwiązuje w inny sposób – potencjalnie lepszy sprawiający, że wydajność takiego serwera jest wyższa.

W czasie walki Apache i Nginx o palmę pierwszeństwa, pojawił się relatywnie młody projekt – LiteSpeed który według informacji twórców, jest w stanie teoretycznie obsłużyć dwa razy większy ruch niż tak samo skonfigurowany serwer oparty o Apache. Wiadomo, marketingowe gadanie tyczy się nie tylko SEO, burgerów, ale i aplikacji obsługującej serwer. Co jednak, jeżeli powiem Ci, że faktycznie jest coś na rzeczy i da się zaobserwować, że strony uruchomione na LiteSpeed są wyraźnie szybsze? I tyczy się to także WordPressa!

W grudniu 2021 hosting ​​chemicloud.com opublikował wynik swoich testów, gdzie porównywali wydajność serwerów wykorzystujących Apache / Nginx / LiteSpeed. Testy, jak zapewnia jego twórca, wykonywane były na niemodyfikowanych konfiguracjach serwerów. Zostały po prostu zainstalowane i uruchomione. Sama strona to zwykły WordPress zaraz po instalacji z aktywną skórką Twenty-Twenty One.

Wyniki testów WordPress na Apache/Nginx/LiteSpeed

OhVir3S4iPhf7VcJ7oalvynjBMl vMiA0cx78GGlHwb7xQT7R4gshLjvNyFQ

Czas odpowiedzi serwera na wysłane zapytania. Im mniej tym lepiej.

Yqf PcgPKZD8aJOxcpB0 OQMldBqcU5 zYj1yC tiwxze n1540qInDk0 eQw1AJYTQEE5Wygq lCpkbchE55oSTopz9Ru6raLm5UGGqGQeNm16vYeSIyH1hWIGHhG44hVuP1DDB

Ilość zapytań, które mógł obsłużyć serwer w ciągu jednej sekundy. Im więcej tym lepiej.

Wyraźne zwycięstwo LiteSpeed które było w stanie obsłużyć ponad 750 zapytań w czasie jednej sekundy, gdy Apache klęknął już przy 150. Deklasacja. Warto zwrócić uwagę, na wcale nienajgorszy wynik Nginx który poradził sobie wyraźnie lepiej od Apache – choć do wyniku Litespeed sporo mu brakło.

gSg5 ECeH4RMnFofP100 q 5xRNdALzedaBHj7AnSjFpY0pruuFnkUxWdIHiFY45XR8rnoH8M8gLxIOHZWuhIqbpbu1haFzlc6FViBc68Q8BI rYMTaT2PmjwLi6mCrAdOE SCyO

Jak duży transfer w KB był w stanie przepuścić przez siebie serwer w czasie 1 sekundy. Im więcej tym lepiej.

Tutaj widać, że LiteSpeed nie dość, że może obsłużyć więcej zapytań w ciągu sekundy to i więcej danych może przekazać w ciągu jednej sekundy. Apache przekazać nam może około 42k KB/sek (42MB) gdy LiteSpeed niemal podwaja tą wartość do poziomu 71k KB/s (71MB).

Żeby tego było mało, sprawdzili też wydajność strony opartej o WordPress w narzędziu GTmetrix (podobnego rodzaju testy jak Google’owy test PageSpeed Insights). Wynik analizy nie pozostawia żadnych złudzeń: LiteSpeed to rodzaj serwera, który musisz posiadać!

Gl9a6bZBrvG zt3HXbZl2I7q4EFd6txeWeTWv0Dln 5XVfWhQRiWaXWUjZXS0DScP4zFBIZJu0A6ak3cQTJjBamLV5ILkEGtloD2AeXqPsuWi1LXiA6PeBWbZYmRtyhk5EXcX XV

LiteSpeed a WordPress

WordPress jak wiadomo, nie ma za wiele opcji optymalizacji działania czy wczytywania. To po prostu system zarządzania treścią. Dlatego też w markecie wtyczek znaleźć możemy wiele rozwiązań, które rozbudowują funkcjonalności naszego WordPressa w tym – wtyczki pozwalające zoptymalizować czas wczytywania naszej strony.

Dla serwerów Apache i Nginx najlepiej sprawdzają się najczęściej takie wtyczki jak:

  • W3 Total Cache
  • WP Super Cache
  • WP Fastest Cache
  • PageSpeed Ninja
  • Autoptimize
  • WP Rocket
  • NitroPack

i wiele innych. Każda z nich praktycznie posiada wersję płatną która oferuje różne funkcje. Jedne sprawdzą się lepiej na stronach zbudowanych o Elementor, WP Page Builder a inne przy robionych na zamówienie szablonach. Zawsze jest też szansa, że jakaś funkcja nie zadziała tak jak chcemy i generalnie możemy spędzić dłuższą chwilę testując różne wtyczki i funkcjonalności.

Mając stronę na WordPressie postawioną na serwerze LiteSpeed problem wyboru wtyczki praktycznie znika. Istnieje bowie jedna fantastyczna wtyczka, która w 90% rozwiąże wszystkie Twoje problemy. Mowa o wtyczce LiteSpeed Cache. Jest to wtyczka przygotowana przez twórców serwera LiteSpeed zbudowana z myślą o jak najlepszej optymalizacji stron na serwerach LiteSpeed. Kosmos!

image 3

Mając serwer LiteSpeed oraz zainstalowaną w WordPress wtyczkę LiteSpeed Cache osiągnięcie wysokich ocen w PageSpeed Insight czy poprawienie parametrów Core Web Vitals jest bardzo proste. I nie jest to wtyczka, która oszukuje systemy sprawdzające stronę a faktycznie poprawiająca czasy wczytywania się strony w przeglądarce! Oczywiście wiele zależy tak naprawdę o tego jak zbudowana jest skórka strony tak pod komputery jak i telefony komórkowe. Wtyczka LiteSpeed Cache nie naprawi magicznie wszystkich problemów stworzonych przez skórkę. Może jedynie sprawić, że skórka wczytywać będzie się nieco szybciej.

Nie zapomnij o optymalizacji WordPress

A jeżeli postawisz już swoją stronę na WordPress, nie zapomnij, aby poprawni ustawić i zoptymalizować swoją stronę! W WordPress wiele rzeczy można wykonać wtyczkami, które mogą skutecznie spowolnić stronę. Aby mieć pewność, że Twoja strona działa prawidłowo, możesz skorzystać z usług profesjonalistów w celu optymalizacji WordPress!

Hosting LiteSpeed dla WordPress nie taki świetny?

Znaleźć można krytyczne zdania na temat LiteSpeed. Z racji tego, że wymagania sprzętowe LS są relatywnie niskie, możliwe jest uruchomienie serwera nawet na nieco gorszej specyfikacji lub też uruchomić więcej strony internetowych na tej samej konfiguracji co Apache.

Dla mnie z punktu widzenia SEO nie ma znaczenia jak duże wsparcie ma dany serwer. Ważne jest jak szybko jest w stanie dostarczyć interesujące mnie dane i jak wiele dzięki temu mogę zaoszczędzić Crawl Budgetu. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, że czegoś nie da się zrobić, ponieważ serwer postawiony jest na LiteSpeed. Oczywiście wynika to także z tego, że hostingów oferujących LiteSpeed nie jest zbyt wiele tak w Polsce jak i za granicą.

Dodajmy do tego fakt, że skoro twórcy LiteSpeed praktycznie out of box oferują wtyczkę do popularnych CMSów to jest to znak, że może faktycznie coś nie do końca jest okey z tym serwerem. Ostatecznie jednak liczy się czas wczytania stron a te dla WordPress są co najmniej niezłe.

Oczywiście, należy zastanowić się mocno czy zmiana oprogramowania serwera czy wręcz firmy hostingowej tylko po to, aby zaoszczędzić kilka milisekund jest sensowne, gdy wystarczy tak naprawdę zadbać o lepszą optymalizację naszej skórki czy wtyczek. Na tą chwilę jednak gdybym miał uruchamiać stronę, prawdopodobnie wybrałbym serwer oparty o LiteSpeed.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat?