Szukając informacji o WordPress pewnie szybko natrafisz na dwa adresy, gdzie dostępne jest uruchomienie własnej strony opartej o WordPress: WordPress.com oraz WordPress.org.
Dlaczego istnieją dwa adresy pozwalające na dostęp do WordPress? Z którego spośród tych dwóch adresów pobrać WordPressa? Dlaczego jeden z adresów pozwala założyć konto i wygląda nowocześnie a drugi adres jest taki jakiś dziwny i nawet nie widać opcji logowania czy pobierania?
Którego WordPress’a wybrać?
Witaj w WordPressowym matrixie. Pozwól, że Cię oprowadzę. Sprawa jest bardzo prosta, ale i na tym etapie można podjąć błędną decyzję!
WordPress.com to usługa typu SaaS (Site as a Service), która pozwala na uruchomienie bloga w ramach domeny wordpress.com. Generalnie to co oferuje adres wordpress.com pokazuje czym system WordPress był w zamyśle i jak powinien być wykorzystywany. Bo chyba nie muszę mówić, że WordPress gdy powstawał był stricte systemem blogowym? Dopiero potem źli, wstrętni webmasterzy zauważyli, że z tym CMSem można zrobić w zasadzie wszystko a on będzie dumnie stał i działał niezależnie co do niego dodamy.
Poprzez działanie webmasterów, ale także przede wszystkim przez bardzo prostą konstrukcję CMSa, skórek czy pluginów pojawił się rozłam w budowaniu witryn. Z jednej strony mieliśmy osoby, które wykorzystywały WordPress aby po prostu “postawić bloga” i dzielić się swoimi przemyśleniami (często bez wiedzy technicznej) oraz na osoby, które zabrały się za budowę kompleksowych stron internetowych (często posiadając bardziej zaawansowaną wiedzę techniczną). Tak tworzący się rozłam wykorzystali twórcy WordPress którzy zdecydowali się uruchomić usługę skierowaną do tej pierwszej, mniej technicznej części osób. Jest to oczywiście uproszczenie jednak w dużym skrócie – tak właśnie wyglądało powstanie usługi WordPress.com.
Gdybyśmy chcieli porównać możliwości usługi strona wordpress.org oraz produktu w ramach wordpress.org okazałoby się, że mamy w zasadzie dwa bardzo zbliżone rozwiązania, które różnią się pewnymi znaczącymi dla administratorów i webmaterów stron, szczegółami.
WordPress.com (usługa) | WordPress.org (produkt) |
Dostęp do ~90% ustawień (pomijając te dotykające kwestii serwera) | 100% dostęp do wszystkich opcji |
Zainstalujesz większość wtyczek | Instalujesz co chcesz |
Zainstalujesz większość szablonów | Każdy kompatybilny z Twoją wersją szablon będzie świetny |
Niektóre funkcje są dodatkowo płatne | Zawsze znajdzie się darmowa alternatywa |
Dostępne pod własną domeną lub w adresie *.wordpress.com | Możesz sobie zainstalować go na localhost, w intranecie albo na lodówce (wymagany android) |
Co wybrać? WordPress.com czy WordPress.org?
Jeżeli w środku nocy obudzisz mnie z pytaniem “Co wybrać? produkt czy usługę?” odpowiem bez większego zastanowienia – produkt: wordpress.org.
Dlaczego?
- Instalujesz, gdzie chcesz
- Instalujesz co chcesz
- Konfigurujesz jak chcesz
- Kupujesz do niego co chcesz
- Optymalizujesz go jak chcesz i umiesz
- Rozbudowujesz go o nowe treści/strony/funkcje tak jak potrzebujesz a nie jak pozwala Ci zamknięty system
- Migrujesz na inny serwer, kiedy chcesz
- Robisz kopie zapasowe, gdzie i jak chcesz

Chociaż rozwiązanie w formie produktu ma też swoje wady, o których musisz wiedzieć! Jak to mówią – nie ma róży bez kolców:
- WordPress z racji swojej popularności, jest non stop narażony na ataki hakerów
- Względnie regularnie zdarza się, że WordPress albo pojedyncze wtyczki dostarczają nieświadomie tyle furtki dla hakerów
- WordPressy uwielbiane są przez spamerów do publikowania linków w komentarzach
- Aktualizacja strony może spowodować (najczęściej w przypadku źle przygotowanych stron), że witryna po prostu przestanie działać
- Bez umiejętności połączenia się z FTP czy podstawowych zagadnień programistycznych, bardziej zaawansowana edycja Twojego WordPressa może być trudna
- To, że coś da się załatwić wtyczką wcale nie znaczy, że powinno to zostać w ten sposób zrobione. Im więcej wtyczek tym większa szansa, że strona będzie działać powolnie
Ostatecznie jednak nie ma obecnie na rynku bardziej zaawansowanych i równie popularnych rozwiązań chociaż jest kilka rozwiązań z potencjałem.
Nie zapomnij o optymalizacji WordPress
A jeżeli postawisz już swoją stronę na WordPress, nie zapomnij, aby poprawni ustawić i zoptymalizować swoją stronę! W WordPress wiele rzeczy można wykonać wtyczkami, które mogą skutecznie spowolnić stronę. Aby mieć pewność, że Twoja strona działa prawidłowo, możesz skorzystać z usług profesjonalistów w celu optymalizacji WordPress!
Alternatywy dla WordPress
Alternatyw dla WordPress nie ma dużo. Część albo korzysta z nieco innej filozofii budowy strony albo ma relatywnie niewielką społeczność lub są… płatne! Mimo tego, najpopularniejsze obecnie alternatywy dla WordPress postarałem się zebrać i przedstawić w tej części wpisu.
Bez większego zagłębiania się w szczegół prezentuję Ci kilka rozwiązań, które cieszą się relatywnie sporą popularnością w kontekście “bycia alternatywną dla WordPress”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o każdym z tych rozwiązań, odwiedź strony danego CMSa i zobacz też co mówią społeczności danych CMS. Myślę, że szczególnie GHOST i Strapi są bardzo dobrymi alternatywami dla WordPress w obecnym czasie. Niestety do ich obsługi potrzebne jest nieco więcej wiedzy technicznej aby móc korzystać z nich równie komfortowo jak z WordPress.
#1 GHOST CMS
Adres: https://ghost.org/
Cena: od $9 na miesiąc (jest 14 dniowy okres próbny)
CMS typu headless zbudowany w oparciu o Node.JS. Ghost był od początku budowany jako lepsza alternatywa dla usługi WordPress.com. Szybko jednak okazało się, że z racji swojej szybkości, elastyczności jest tak samo jak WordPress dobrą bazą do budowy nawet bardziej rozbudowanych serwisów.
#2 STRAPI
Adres: https://strapi.io/
Cena: Darmowy (wersja serwerowa)
Kolejny CMS typu headless. Pozwala wykorzystać różne frameworki JS do komfortowego zarządzania stroną. Główną funkcjonalnością, która wyróżnia Strapi jest to, że możemy dowolnie przygotowywać pola potrzebne w naszych wpisach – nie ma żadnej odgórnie narzuconej struktury. No i jest darmowy!
#3 JOOMLA
Adres: https://www.joomla.org/
Cena: Darmowe
Jeden ze starszych CMS na rynku. Początkowa Joomla nazywał się… Mambo! Nie wrzucam zrzutu Joomli bo od samego patrzenia na ten CMS czuję się jak po sztormie… Joomla ma swoje zalety jednak dla kogoś kto nie jest przyzwyczajony do kłódek (XD) dziwnego ułożenia elementów w panelu admina, dziwnej struktury skórek czy dziwnie działających wtyczek korzystanie z niej jest bolesne. Tak, jestem uprzedzony do Joomli. Mimo tego, Ty sprawdź czy może akurat Tobie ten system nie podejdzie. Nie dzwoń do mnie jednak z jej obsługą 😉
#4 DRUPAL
Adres: https://www.drupal.org/
Cena: Darmowe
Kolejny dinozaur. Jakim cudem Drupal wciąż istnieje i jest wspierany – nie wiem. Można odnieść wrażenie, że Drupal to taki mikro-wordpress jednak z wieloma ciekawymi rozwiązaniami. Sam przez pewien czas korzystałem z tego rozwiązania! Dla kogoś kto szuka prostego panelu administratora i sporych możliwości edycji, Drupal może być niezłym wyborem. Zwłaszcza gdy planujesz, aby na Twoja strona obsługiwała jednocześnie wielu użytkowników.
Czy to jedyne alternatywy? Oczywiście, że nie! Wszystko zależy od tego jakie cele i założenia stawiasz swojej stronie. Czy chcesz była zwykłą wizytówką firmy, blogiem czy może sklepem? Z dużą dozą prawdopodobieństwa, bez większego problemu znajdziesz dedykowane rozwiązania idealnie dopasowane do swoich potrzeb niekoniecznie związane z WordPress. Z drugiej strony – po co szukać ideału jak można go stworzyć samemu?
Dodaj komentarz