Categories
Baza Wiedzy

Wytyczne Bing dla Webmasterów – Co zrobić aby zaistnieć w wyszukiwarce Bing?

Wytyczne Bing dla Webmasterów

Uwaga: to jest nieoficjalne tłumaczenie. Opracował Tomasz Stopka. Kopiowanie bez zgody, zabronione.

Przy każdym punkcie znajdziesz moje uwagi/podsumowanie oznaczone kolorem pomarańczowym. Powinno pomóc Ci to jeszcze szybciej przebrnąć przez dokument.

Wytyczne określają jedynie zasady dla pewnego zakresu tematów i zagadnień i powinny służyć jedynie jako pomoc w lepszy zrozumieniu Bing i tego aby nasza witryna pojawiła się w indeksie Bing. Zalecenia Bing nie opisują wszystkich możliwości i nie są przygotowane dla każdej strony. Są po prostu zbiorem ogólnych porad. Zalecane jest dodanie strony do Bing Webmaster Tools aby jeszcze lepiej zrozumieć jakie możliwości daje nam Bing. Zalecane jest także śledzenie bloga Bing dla Webmsterów. W narzędziach Bing dla Webmasterów znaleźć można Raporty dotyczące SEO (wyjaśnienie tutaj: https://www.bing.com/webmaster/help/using-seo-reports-ab700d09) a także narzędzie do analizy SEO na żądanie dla wybranych, pojedynczych adresów (więcej tutaj: https://www.bing.com/webmaster/help/seo-analyzer-97615e21). Te dwa raporty powinny dostarczyć podstawowych informacji i rekomendacji na temat optymalizacji strony i tego co można na niej zmienić oraz poprawić.

Treść

Treść jest tym czego szuka na witrynach Bing. Przedstawiając jasne, kompleksowe i łatwe do znalezienia treści na stronie dużo chętniej przedstawimy je w naszych wynikach wyszukiwania. Strony które posiadają niewiele treści (thin content), prezentują przede wszystkim reklamy oraz linki afiliacyjne lub przede wszystkim przekierowują użytkowników na inne strony, raczej nie będą dobrze prezentować się w naszym indeksie.

Twoja treść powinna być łatwa w nawigacji, bogata i angażująca użytkowników a ponadto dostarczać im takich informacji których faktycznie szukają. W wielu przypadkach, treść stworzona dziś może być odpowiednia nawet za kilka lat. W niektórych przypadkach natomiast, treść stworzona dziś będzie nieaktualna bardzo szybko. Miej to na uwadze!

Podsumowanie: Sprawa ma się podobnie jak w przypadku Google. Twórz dobrej jakości treści.

Linki

Linki kierujące do Twojej strony pomagają Bingowi odkryć nowe miejsca na stronie. Po za tym, tradycyjnie już, jest to sygnał mówiący o popularności Twojej witryny. Strona linkująca do Twojej witryny w przekazuje w ten sposób informacje Bingowi, że po prostu ufa treściom na Twojej stronie. W rezultacie, Bing zbierze i podsumuje wszystkie linki zdobyte naturalnie. Linki naturalne według Bing to takie które pojawiały się na przestrzeni czasu na zaufanych, powiązanych stronach które to kierują użytkowników na Twoją stronę.

Wszelkie taktyki których celem jest złamanie naturalnego procesu pozyskiwania linków, takie jak kupowanie linków, udział w schematach linkowania (farmy linków, spamowanie linkami czy nadmierne manipulowanie anchorami) może spowodować, że strona zostanie usunięta z indeksu wyszukiwarki Bing.

Podsumowanie: Zdobywanie linków jest generalnie okey, do momentu gdy nie przesadzimy ze spamem. Ktoś pamięta Google przed Pingwinem?

Media społecznościowe

Media społecznościowe mają obecnie ważna rolę w budowaniu widoczności w wynikach wyszukiwania. Najbardziej oczywistą rolą jaką obecnie spełniają media społecznościowe jest ich wpływowość. Jeżeli jesteś wpływowy w mediach społecznościowych, to prowadzi Twoich fanów/obserwatorów do dzielenia się informacjami z szerokim gronem odbiorców co przekłada się na pozytywny sygnał budowania widoczności w wyszukiwarce Bing. Takie pozytywne sygnały mogą oddziaływać na Twoją pozycję w bardzo długim okresie.

Podsumowanie: Bing wprost mówi, że biorą pod uwagę media społecznościowe jakie czynnik rankingowy.

Indeksacja

Bycie zaindeksowanym to pierwszy krok aby uzyskać ruch z Bing. Główne działania jakie możesz wykonać aby zostać zaindeksowanym w Bing to:

 • Linki do Twojej treści które pomagają Bingowi dotrzeć do Twojej strony,
 • Do niedawna mogłeś użyć Bing Webmster Tools aby zgłosić swój URL. Obecnie polecamy zgłaszać mapę witryny (sitemap).

Zarządzanie tym jak BingBot zachowuje się na stronie można dostosować poprzez widok w Bing Webmaster Tools nazwany „Crawl Control”. Ten widok pozwala dostosować Ci co i kiedy będzie analizowane na stronie przez Bingbota. Zachęcamy webmasterów do umożliwienia Bingbotom indeksowania stron szybko i jak najgłębiej w strukturze aby mieć pewność, że znajdziemy tak dużo treści do indeksacji jak się tylko da.

Podsumowanie: Zadbaj o to aby Bing mógł dostać się do Twoich treści.

Zagadnienia techniczne

Czas wczytywania strony (PLT – Page Load Time)

Ten element ma bezpośredni wpływ na satysfakcje użytkowników gdy odwiedzają Twoją stronę. Długi czas odpowiedzi może spowodować, że użytkownicy po prostu będą opuszczać Twoją witrynę szukając informacji w innym miejscu. Jeżeli użytkownicy wejdą na Twoją stronę z naszych wyników wyszukiwania i otrzymają wolno ładujący się dokument będzie to problematyczne również dla nas. Nie chcemy prezentować wyników które nie spełniają wymagań naszych użytkowników.

Szybciej jest lepiej, ale pamiętaj o balansie między czasem wczytywania strony a pozytywnym i przyjaznym UX.

Podsumowanie: Szybkość ładowania strony jest kluczem do sukcesu. Szybkość jest kluczem do zadowolenia użytkowników.

Robots.txt

Ten plik to główne źródło tego jak w ogóle Bingbot ma zachowywać się na Twojej stronie i jak traktować ma treść na niej zawartą. W pliku robots.txt możesz przekazać Bingbotowi gdzie może się udać a gdzie nie może. Będzie to miało bezpośredni wpływ na to jak i jaką treść zaindeksuje Bingbot.

Najlepszą praktyką jest posiadać plik robots.txt w głównym folderze strony tak aby był on osiągalny pod adresem domena.pl/robots.txt. Ten plik posiada bardzo duże możliwości. Możesz z jego pomocą na przykład zablokować całkowicie dostęp do strony Bingbotom. Oczywiście nie powinieneś całkowicie blokować dostępu do swojej storny Bingbotom. Chcesz przecież pojawiać się w naszym indeksie, prawda?

Podsumowanie: To, że wszystko podporządkowane jest pod Google nie znaczy, że należy wykluczać Bing poprzez robots.txt. Pamiętajmy o dostępach do strony dla Bing.

Sitemap (mapa witryny)

Jest to plik który najczęściej znajduje się w głównym katalogu strony i może być osiągalny poprzez adres domena.pl/sitemap.xml. Zawiera on listę wszystkich adresów URL podstron Twojej witryny. Duże strony mogą utworzyć indeks wielu różnych map witryn. Taki zbiór map witryny można podzielić ze względu na różnego typu treści. Ważne jest aby w mapie witryny trzymać porządek i usuwać z niej stare, niepotrzebne, niedziałające adresy.

Większość map witryn jest indeksowana raz dziennie aby crawlery mogły znaleźć nowe, świeże treści. Istotne jest aby dbać o aktualność i przejrzystość pliku tak aby BingBoty mogły szybko znaleźć nowe treści.

Podsumowanie: Mapa witryny jest bardzo istotna dla robotów w odnajdowaniu nowych podstron.

Technologia strony

Technologia użyta przy budowaniu strony może czasami wpłynąć na to czy Bingbot będzie w stanie odnaleźć treść na stronie. Wprowadzenie na stronie internetowej rozwiązań dostarczających zaawansowane, bogate treści (np. Flash, JavaScript, itp.) może sprawić, że dotarcie poprzez nawigację do kolejnych podstron i załadowanych treści będzie utrudnione lub nawet niemożliwe dla Bingbota.

Aby uniknąć wszelkich błędów i problemów należy zaimplementować na poziomie technologicznym, rozwiązania sprawiające, że linki jak i sposób działania strony będą podobne lub takie samo w przypadku aktywnych „bogatych treści” jak i bez nich.

Takie podejście do prezentowania strony pozwoli dotrzeć do treści praktycznie wszystkim i korzystać z niej w pełni. W tym robotom BingBot oczywiście.

Podsumowanie: Bing nie ukrywa, że lepiej mieć stronę bez JavaScript, bez Flash czy innych elementów które wymagają skomplikowanych analiz. Strona powinna być prosta i czytelna dla robota indeksującego.

Przekierowania

Jeżeli przenosisz swoją treść na stronie z jednego adresu na inny, użycie przekierować ma sens. Pomaga to bowiem przekazać wartość jaką wyszukiwarka przypisała do starego adresu a także ułatwia nawigowanie użytkownikom którzy mogli mieć Twoją stronę zapisaną na przykład w zakładkach. Poprzez wykonanie przekierowania użytkownik wciąż będzie łatwo w stanie dotrzeć do interesujących go na Twojej stronie treści.

Bing preferuje wykorzystanie stałych przekierowań 301 dla treści które zmieniły swoją lokalizację na stałe. Jeżeli zmiana treści jest czasowa, skorzystać z przekierowania tymczasowego 302. Nie korzystaj ze znacznika rel=canonical w miejscu które chcesz przekierować.

Podsumowanie: Przekierowanie 301 to spoko opcja. Poprawnie wykonane przekierowanie powinno przenieść moc ze starego adresu na nowy.

Tagi kanoniczne

Znacznik rel=canonical to dobre rozwiązanie które pomaga ustalić która wersja adresu URL jest oryginalna a która jest jego powieleniem zwracającym tą samą treść. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku gdy dodamy na przykład dodatkowe filtrujące parametry do URL. Może się wtedy zdarzyć, że dwa różne istniejące URL będą kierować do stron o identycznej treści. Poprzez zastosowanie znacznika rel=canonical jesteś w stanie wskazać oryginalne źródło treści oraz dać wskazówkę gdzie kierować zaufanie wyszukiwarki. Pamiętaj aby nie stosować znacznika rel=canonical razem z przekierowaniami. Nie korzystaj także z rel=canonical do oznaczania przekierowań treści.

Podsumowanie: Raczej stosujmy canonical wewnątrz strony. Na zewnątrz też można. Jeżeli jednak mamy problem z parametrami to skorzystajmy z Narzędzi Bing dla Webmasterów żeby wyłączyć parametry z indeksacji.

Search Engine Optimization (SEO)

Optymalizacja stron pod wyszukiwarkę to poprawna praktyka której celem jest usprawnienie na stronie internetowej kwestii technicznych oraz treści, sprawiając, że treść jest łatwiejsza to znalezienia, jest lepiej przygotowana do zapytań użytkowników a także jest dostępna dla robotów indeksujących. W skrajnych przypadkach, niektóre praktyki SEO mogą być nadużywane.  Zdecydowana większość przypadków sprawia, że strona internetowa jest bardziej atrakcyjna dla Bing, mimo, że  wykonywanie prac związanych z SEO nie jest gwarancją poprawy rankingów ani zwiększenia ruchu.

Główny obszar zainteresowania podczas optymalizacji strony internetowej powinien obejmować:

 • Znaczniki <title> – ppowinny być czytelne i pasujące do treści strony.
 • Znaczniki <meta description> – także powinny być czytelne i pasujące do treści strony. Użyj dodatkowej przestrzeni, aby rozwinąć znacznik <title> w znaczący sposób.
 • Znacznik alt – użyj tego znacznika przy elemencie <img> aby opisać dodany obraz w taki sposób abyśmy byli w stanie zrozumieć co jest na obrazku.
 • Znacznik <h1> – jeżeli zostanie poprawnie zastosowany, pomaga użytkownikom lepiej zrozumieć treść na stronie.
 • Linki wewnętrzne – pomagają stworzyć widok tego jak treść wewnątrz twojej strony jest ze sobą powiązana. Pomaga także nawigować między różnymi treściami na stronie.
 • Link do zasobów zewnętrznych – uważaj do kogo linkujesz i komu przekazujesz zaufanie. Ilość linków kierujących z Twojej strony do innych stron, powinna być rozsądna.
 • Sygnały z sieci społecznościowych – dodanie możliwości udostępniania treści w kanałach mediów społecznościowych pozwoli dzielić się treściami przez użytkowników w ich kanałach mediów społecznościowych.
 • Indeksowalność
  • Mapy Witryn XML – upewnij się, że Twoja strona posiada poprawnie skonfigurowaną mapę witryny.
  • Struktura nawigacji – utrzymuj ją prostą, czytelną i łatwą do indeksacji.
  • Wystpąpienie treści „rich media” – nie umieszczaj ważnych linków wewnątrz skryptów JavaScript.
  • Dostępność nisko-poziomowa – pozwól aby Twoja strona była dostępna dla robotów indeksujących od najmniejszych elementów.
  • Struktura URL – staraj się unikać dodawania do adresów elementów taki jak ID, &, # czy innych tego typu znaków jeżeli to możliwe.
  • txt – często jest to plik umieszczany w głównym katalogu strony. Uważaj – ten plik jest bardzo potężny. Dodaj w nim odesłanie do pliku sitemap.xml (lub innego pliku zawierającego mapę witryny w wersji XML).
   • Upewnij się, że bingbot nie jest w żaden sposób blokowany przez plik robots.txt
  • Zdefiniuj czas w którym bingbot może pobierać i analizować Twoją stronę częściej (crawl control) w narzędziach Bing dla Webmasterów
  • Zweryfikuj, czy bingbot nie jest przypadkowo blokowany przez serwer porzez wykonanie testu „Pobierz jako BingBot”.
  • Webmasterzy mają możliwość skorzystania z narzędzia „Ignorowania parametrów w URL” (Ignore URL Parameteres) dostępne w Bing Webmaster Tools. Poprzez to narzędzie bingbot jest w stanie lepiej zrozumieć które URL powinny być indeksowane a które z nich mogą być ignorowane.
 • Struktura strony
  • Linki – linkuj dowolnie powiązane ze sobą treści na swojej stronie internetowej. Link do zewnętrznych stron także mogą zostać uwzględnione
  • Struktura URL oraz użycie słów kluczowych – utrzymuj proste struktury URL i dodawaj słowa kluczowe gdzie to tylko możliwe
  • Proste URL – bez zewnętrznych parametrów (sesji, śledzenia itp.)
  • Mapy strony HTML & XML – udostępnij mapę strony w wersji XML oraz HTML aby i użytkownicy i roboty indeksujące mogły znaleźć to czego potrzebują. Jedna Mapa witryny nie zastępuje drugiej! //to jest dosyć ciekawe. Mapa strony w XML oraz HTML powinny współistnieć.
  • Hierarchia treści – struktura Twojej strony powinna trzymać najważniejsze treści możliwie blisko strony głównej
  • Globalna nawigacja – poprawnie zaplanowana hierarchia oraz odpowiednie oznaczenie nawigacji (breadcrumbs, listy linków itp.) pomogą użytkownikom znaleźć interesujące treści
 • Ostrzeżenie dotyczące rich media – nie dodawaj linków w skryptach JavaScript/Flash/Silverlight. Treść też trzymaj raczej po za tymi elementami.
 • Optymalizacja strony (on-page)
  • Elementy sekcji head
   • Tytuły powinny być unikalne, dopasowane do treści i mieć maksymalnie 65 znaków długości
   • Opisy powinny być unikalne, dopasowane do treści, poprawne gramatycznie, mieć nie więcej niż 160 znaków długości.
  • Elementy sekcji body
   • H1, h2 oraz inne znaczniki H* powinny być użyte do pokazania struktury treści na stornie
   • Tylko jeden znacznik <h1> na stronę
   • Wykorzystanie znacznika ALT – pomóż robotom indeksującym zrozumieć co znajduje się na obrazku
   • Użycie słów kluczowych w treści – używaj słów kluczowych/fraz kluczowych kilkukrotnie; używaj odmian i synonimów.
  • Anchor text – wybranie słów kluczowych i użycie ich w tekstowych linkach wspiera linkowane strony
  • Treść
   • Buduj treść o znalezione słowa kluczowe – zobaczysz dzięki temu czego szukają w sieci użytkownicy
   • Doświadczenia odbioru strony na poziomie technicznym także powinny być odpowiednie – unikaj umieszczania istotnych treści wewnątrz elementów Flash czy JavaScript. To blokuje dostęp do odnajdowania treści przez roboty indeksujące.
   • Trzymaj się z dala od rich media i obrazków – nie stosuj ich do prezentowania najważniejszych treści na swojej stronie.
   • Stwórz tyle treści aby w pełni odpowiedzieć na potrzeby użytkowników. Nie ma stałych, twardych zasad których trzeba się trzymać tworząc treści. Nie ma limitu znaków jednak warto tworzyć treści kompleksowo – to jest najczęściej najbezpieczniejsze działanie.
   • Twórz nowe treści regularnie – roboty reagują na regularne publikowanie treści tym, że częściej odwiedzają takie serwisy.
   • Niech treść będzie unikalna – nie wykorzystuj ponownie treści pobranych z innych źródeł. To ważne – treść musi być w oryginalnej formie tylko na Twojej stronie.
   • Zarządzanie treścią – używaj przekierowań 301 do odzyskania wartości z wyłączonych treści. Przekierowania 301 mogą przekazywać część wartości/mocy/zaufania ze starego adresu na nowy
   • Rel=canonical pozwala wyszukiwarce lepiej zrozumieć które podstrony mają być indeksowane i jaką wartość mają otrzymać.
   • Błędy 404 pomagają przy zarządzaniu w taki sposób, że pokazują które stare podstrony mają nie być wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj aby strona 404 zwracała kod odpowiedzi 404 a nie 200 (OK).
  • Linki
   • Plan dla pozyskiwania linków przychodzących i wychodzących – przygotuj plan wokół tego jak chcesz zbudować linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne.
   • Zarządzanie linkami wewnętrznymi i zewnętrznymi – wykonanie linkowania wewnętrznego wymaga linkowania między powiązanymi treściami; Rozważ użycie mediów społecznościowych aby zbudować linki zewnętrzne albo po prostu zapytaj właścicieli stron czy nie umieszczą linków do Twojej witryny; Kupowanie linków jest niebezpieczne
   • Wybór treści – planuj gdzie chcesz linkować – bądź rozważnt i linkuj tylko do powiązanych tematycznie treści i elementów tak wewnętrznie jak i zewnętrznie.
   • Promowanie poprzez media społecznościowe – takie rozwiązanie może dostarczyć bezpośredni ruch na Twoją stronę i pomóc użytkowniom w odkryciu treści którą linkujesz.
   • Zarządzanie odpowiednio anchor tekstami – ostrożnie zaplanuj jakimi słowami kluczowymi będziesz linkował swoją stronę. Używaj wybranych słów kluczowych gdzie tylko jest to możliwe.

Podsumowanie: Praktycznie wszystko jest odpowiednio wyjaśnione. Większość rzeczy działa dokładnie tak samo jak w przypadku Google. Warto rzucić okiem na elementy zbieżne w Bing i Google. Może okazać się, że Bing mówi nam coś nie coś o tym jak powinno promować się także w Google!

Nadużycia i przykłady rzeczy których należy unikać

Strony które dokonują nadużyć takich jak opisane poniżej będą uważane jako strony niskiej jakości. W rezultacie takie strony mogę spodziewać się problemów z widocznością i mogą zostać oznaczone jako ignorowane lub nie być w ogóle brane pod uwagę przy budowaniu indeksu.

Niniejsze wytyczne Bing dla Webmasterów opisują tylko niektóre z wielu niewłaściwych, wprowadzających w błąd i zmanipulowanych działań jakie można wykonać.

Microsoft może podjąć akcje przeciwko Tobie lub Twojej stronie za inne niewłaściwe lub oszukańcze praktyki nie opisane w tym dokumencie. Jeżeli jako webmaster, czujesz, że podjęliśmy jakieś działania przeciw Twojej stronie, możesz skorzystać z opcji kontaktu w Narzędziach dla Webmasterów poprzez opcję Kontakt lub Wsparcie. Ponadto możesz użyć formularza „opinie” w stopce strony bing.com aby przekazać nam swoją opinię na temat naszych działań.  Formularz zgłaszania opinii będzie wyglądał mniej więcej tak:

Podsumowanie: Bing ma ludzką twarz. Zasłania się za formularzami ale pokazuje jasno, że chce rozmawiać z webmasterami. Mogą się czasem pomylić i chętnie naprawią swój błąd. A Google jak tam? Dalej tylko GSC?

Maskowanie

Maskowanie to praktyka która pokazuje jedną  wersję strony robotom indeksującym jak Bingbot a inną wersję strony zwykłym użytkownikom. Pokazywanie użytkownikom innej treści niż robotom indeksującym może być postrzegane jako działanie spamerskie i mieć wpływ na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Takie działania mogą mieć nawet wpływ na wyłączenie strony z indeksu. Jest zatem mocno zalecane aby bardzo uważać przy dostarczaniu różnych treści dla robotów indeksujących i użytkowników i aby maskowanie nie było główną funkcją strony.

Podsumowanie: Bing też nie lubi gdy dostarczamy mu innej treści niż użytkownikom. Dbajmy o to co dostarczamy wyszukiwarkom.

Schematy linkowania, kopiowanie linków, spamowanie linkami

Stosowanie schematów i zaplanowanych działań mających na celu pozyskanie nowe linki może oczywiście zwiększyć ilość linków przychodzących do strony ale jednocześnie może pogorszyć się ich ogólna jakość. Takie działanie może sprawić, że mimo dużej ilość linków nie będą one dawały żadnych pozytywnych efektów dla budowania pozycji i widoczności. Może się nawet zdarzyć, że zbyt zbyt duża ilość kiepskiej jakości linków sprawi, że strona zostanie wyindeksowana z naszych wyników wyszukiwania.

Podsumowanie: Oczywiście, że Bing może zrobić Twojej stronie krzywdę za stosowanie sztucznego linkowania! Ale czy ktoś się z tym kiedy spotkał…?

Nienaturalne sygnały z mediów społecznościowych

Farmy polubieni (sztucznie lub w podstępnie wygenerowane polubienia na fanpage’ach czy profilach) podobnie jak schematy linkowania starają się w sztuczny sposób wykorzystywać działanie Internetu do manipulowania algorytmem wyszukiwarki. W rzeczywistości jednak takie działania są łatwe do zaobserwowania w akcji a co za tym idzie – wartość takich działań jest dezaprobowana.

Dla stron takich jak Twitter istineją specjalne narzędzia generujące auto-obserwacje. Narzędzia te automatycznie obserwują każdego użytkownika który polubi/zaobserwuje Twój profil. W pewnym czasie ilość śledzonych osób jest mniej więcej taka sama jak ilość osób które obserwujesz. Taka sytuacja pokazuje, że Twoje konto wcale nie posiada i nie generuje dużego wpływu na użytkowników. Obserwowanie/śledzenie małej liczby osób mając jednocześnie dużą liczbę osób obserwujących pokazuje, że konto najpewniej posiada spory wpływ na użytkowników.

Podsumowanie: Podbijanie pozycji farmami linków to nie jest najlepszy pomysł.

Przekierowania poprzez meta odświeżenie

Te automatyczne przekierowania znajdujące się w kodzie strony są zaprogramowane jako pewien mechanizm czasowy. Mechanizm ten przekierowuje użytkownika po pewnym ustalonym czasie do innej strony/treści. Zamiast używać takiej formy przekierowań sugerujemy wykorzystać zwykłe przekierowanie 301.

Podsumowanie: Meta refresh w obecnych czasach to nie jest idealny rozwiązanie. Zrób po prostu przekierowanie.

Duplikacja treści

Duplikacja treści na wielu URL może doprowadzić do sytuacji gdy Bing straci zaufanie do pewnych URL ze wszystkich posiadających zduplikowaną treść. Ta sytuacja może zostać naprawiona poprzez usunięcie podstawowego  problemu czyli poprzez pozbycie się zduplikowanych treści. Można także zastosować znacznik rel=canonical aby oznaczyć duplikaty. Znacznik ten powinien być jednak wykorzystywany w drugiej kolejności. Najważniejsze do pozbyć się źródła problemu. Jeżeli problem duplikacji treści wywoływany jest nadmierną parametryzacją URL sugerujemy skorzystać z narzędzia do ignorowania parametrów w URL w Bing Webmaster Tools.

Podsumowanie: Duplikacja zdarzyć się może każdemu. Oczywiście możesz ratować się canonicalem ale zdecydowanie lepiej będzie jak po prostu dodasz unikalną treść.

Upychanie słów kluczowych

Podczas tworzenia treści upewnij się, że tworzysz je dla prawdziwych użytkowników a nie aby zadowolić wyszukiwarkę i aby osiągnąć lepsze pozycje. Napełnianie treści konkretnymi słowami kluczowymi wyłącznie w celu sztucznego podwyższenia prawdopodobieństwa wystąpienia w rankingu stron dla konkretnego zapytania jest złamaniem naszych wytycznych i może spowodować pogorszenie lub nawet usunięcie strony z wyników wyszukiwania.

Podsumowanie: Stosowanie słów kluczowych w treści jest generalnie okey. Nie przesadzaj jednak z tym. Google przed Pandą się tu kłania.

Wprowadzające w błąd mikroformaty

Jeżeli strona używa ogólnie akceptowanych oznaczeń/mikroformatów takich jak schema.org do przekazywania informacji to powinna ona wykorzystywać dopasowane i odpowiednio dobrane znaczniki. Strony w szczególności nie powinny zawierać takich znaczników:

 • Niestosowne do strony na której się znajdują
 • Niedokładnie lub wprowadzające w błąd

Zauważ, że zastosowane mikroformaty mogą włączyć w wynikach wyszukiwania Bing specjalne funkcje dla Twojej strony. Zaznaczamy jednak, że nie gwarantujemy, że takie rozwiązania zostaną włączone.

Podsumowanie: Stosuj mikroformaty tylko w taki sposób, żeby faktycznie odpowiadały one oznaczonej treści. Inaczej może być różnie.

Na koniec

Jeżeli po przeczytaniu tego dokumentu stwierdziłeś/stwierdziłaś – “wiem to wszystko” to dlaczego jeszcze nie podejmujesz prób zaistnienia w Bing? 🙂 Pamiętaj, że 3% do których możesz dotrzeć w Bing to około jakieś 100 000-150 000 osób. A wszystko to przy potencjalnie niewielkiej ilości pracy.

One reply on “Wytyczne Bing dla Webmasterów – Co zrobić aby zaistnieć w wyszukiwarce Bing?”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *