rich tervet q2GNdFmhxx4 unsplash scaled 1

Do czego można wykorzystać WordPress?

Pewnie spotkałeś się już z informacją, że na WordPress można zrobić w zasadzie wszystko, prawda? Pozwól, że wskażę Ci nieco dokładniej czym to “wszystko” jest i jak można to osiągnąć. Dodam tylko, że teraz jak i w następnych punktach skupiać się będę na omawianiu wersji produktowej WordPress. Pewnie część porad można będzie wykorzystać w blogu na wordpress.com jednak przede wszystkim zależy mi na użytkownikach stron opartych o własną instalację. Nie wiesz o czym mówię? Zobacz koniecznie wpis Jaką wersję WordPress wybrać.

Zaznaczam także, że przedstawione możliwości to nie wszystko! Widziałem na WordPress naprawdę gigantyczne strony jak również zupełnie nieszablonowe rozwiązania, które można nazwać bardziej eksperymentami niż faktycznymi stronami internetowymi. Nie przedłużając…

WordPress a Blog

Po instalacji strony na serwerze w zasadzie od razu możesz zabrać się do tworzenia nowych wpisów i publikowania ich. Serio, nie potrzebujesz w zasadzie nic więcej, jeżeli jedyny Twój cel to publikacja treści. Pewnie z biegiem czasu pojawią się pytania, jak zmienić to, tamto i zacznie się szukanie odpowiedzi.

No dobra, może przydać Ci się katalog darmowych skórek – wszak trzeba dopasować blog do Twoich wizualnych potrzeb!

WordPress a Strona firmowa

Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Pojawi się bowiem potrzeba dopasowania wyglądu strony do identyfikacji firmy, jej branży czy sposobu działania. Pojawi się też najpewniej potrzeba dodania formularza kontaktowego, mapy czy rozbudowy menu o dodatkowe podstrony.

Aby tego dokonać trzeba będzie zainteresować się pierwszymi wtyczkami oraz pomyśleć nad zakupem szablonu. W zależności jak bardzo chcesz się wyróżnić od konkurencji, konieczne może być wykonanie unikalnego szablonu specjalnie dla Ciebie. Ewentualnie poświęcenie czasu, aby dopasować do siebie istniejący już szablon. Ja na przykład na stronie semurai.pl wykorzystałem domyślny szablon Twenty-Twenty-One i troszkę go zmodyfikowałem wykorzystując wbudowany edytor Gutenberg.

image 1

WordPress a portal/magazyn

Naturalną koleją rzeczy jest, że gdy zaczynamy publikować wpisy na blogu, możemy dojść do momentu, gdy pojawią się inni twórcy a sam serwis zacznie ewoluować w stronę portalu czy tematycznego magazynu. Wtedy też konieczne okaże się przebudowanie skórki w taki sposób prezentować możliwie jak najwięcej ciekawych informacji w najbardziej przystępny sposób. Jest to prawdopodobnie ostatnia forma strony, która swoje funkcjonalności opiera o skórkę i zainstalowane wtyczki. Jeszcze na tym etapie działania strony obejdzie się bez bardziej zaawansowanych zmian w samym CMS.

strona vrnews.pl zbudowana z wykorzystaniem WordPress, edytora Gutenberg i skórki Twenty Twenty-Two

WordPress a sklep internetowy

Tak, WordPress pozwala Ci przekonwertować swój blog w sklep internetowych. I to taki z prawdziwego zdarzenia, w którym będziesz mógł trzymać wiele produktów, kategorii, wariantów itd. Konfiguracja i edycja sklepu są relatywnie proste i jeżeli mamy wszystko poprawnie ustawione, to nie powinno być problemem wykorzystywanie naszego sklepu w przyszłości.

Aby skonwertować WordPress do sklepu internetowego konieczne jest zastosowanie wtyczki WooCommerce. Musisz jednak uważać – wtyczka ta wprowadza bardzo dużo zmian w sposobie działania strony. Chociaż wciąż będziesz mieć do czynienia z WordPress to mogą pojawić się na początku nie do końca zrozumiałe opcje, funkcje czy komunikaty.

Oczywiście bez problemu znajdziesz inne, być może lepsze rozwiązania do budowy sklepu. Jeżeli jednak potrzebujesz przygotować na szybko sprzedaż kursu, książki albo jakiegoś poradnika o SEO w WordPress to sklep na WooCommerce postawisz w jeden wieczór.

image 2
Przykładowy sklep internetowy moreso.pl oparty o WordPress i WooCommerce.

Na WooCommerce można przygotować naprawdę fajne sklepy!

WordPress a społeczności

WordPress oferuje kilka rozwiązań, które sprawiają, że budowanie społeczności na naszej stronie jest bardzo proste! Poza klasyczną możliwością komentowania możemy dodać do naszej strony funkcje związane np. z umożliwieniem rejestracji/logowania nowym użytkownikom czy uruchomić – archaiczne jak na obecne facebookowe czasy – forum dyskusyjne.

bbPress to rozwiązanie, które pozwala uruchomić przy naszej stronie opartej o WordPress forum dyskusyjne. Jest ono proste, intuicyjne i nawet dla nieco większych grup będzie się ono świetnie nadawało do prowadzenia dyskusji.

dUEkItOchCB9L4yuoc1t4HEHAVHnPbsENdiVLLPl9ZrJ3ewr AZFTR5sy4Ot3EM5dS7X4e75ymrLZrMc yW

bbPress jest stale aktualizowany. Trzeba jednak zauważyć, że tempo rozwoju rozwiązania znacznie spadło z racji coraz mniejszego zainteresowania forami dyskusyjnymi jako takimi na rzecz sieci społecznościowych.

Pamiętaj, aby instalując bbPress zabezpieczyć się przed spamerami – ich niestety nie brakuje i możesz spodziewać się, że szybko zostanie dodane wiele niskiej jakości wpisów z linkami wychodzącymi.

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala budować społeczność na naszej stronie jest BuddyPress. Może być on bardzo przydatny przy nieco większych portalach tematycznych, gdzie chcemy przypisywać użytkownikom np. odznaki za ilość dodanych komentarz czy generalnie móc pokazywać rozbudowane profile użytkowników. Z wykorzystaniem BuddyPress możesz spróbować nawet uruchomić własną sieć społecznościową!

bbPress jak i BuddyPress mają swoje ciekawe funkcje jednak nie są zbyt często spotykane w użyciu. Często bowiem skórki dostępne do kupienia skuteczne zastępują rozwiązania dostarczane przez BuddyPress. Natomiast bbPress jak wspomniałem wcześniej raczej nie jest obecnie powszechnie używany.

Nie zapomnij o optymalizacji WordPress

A jeżeli postawisz już swoją stronę na WordPress, nie zapomnij, aby poprawni ustawić i zoptymalizować swoją stronę! W WordPress wiele rzeczy można wykonać wtyczkami, które mogą skutecznie spowolnić stronę. Aby mieć pewność, że Twoja strona działa prawidłowo, możesz skorzystać z usług profesjonalistów w celu optymalizacji WordPress!

Inne zastosowania WordPress

Z WordPress przy odrobinie umiejętności programistycznych oraz dobrego zrozumienia tego jak działa strona można przygotować niemal dowolną stronę internetową! To właśnie dlatego, WordPress jest tak popularny na świecie.

Niezależnie jednak jakie przeznaczenie dla swojego WordPressa wybierzesz, to o czym będę pisał za chwilę tyczy się praktycznie każdego webmastera i właściciela stron, który jakkolwiek chce zadbać o poprawną optymalizację swojej strony.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *