103889493 282924982856563 5372955215828433610 n

Bing też ma nowego Bingbota! Zaktualizujcie sobie narzędzia.

Microsoft ogłosił właśnie, że ich Bingbot przeczesujący internet na potrzeby wyszukiwarki Bing zostanie zaktualizowany i nieco zmieniony. Od teraz powinniśmy coraz częściej widzieć Bingbota który nieco inaczej przedstawiać się będzie w logach serwera. Bing zapowiadał wprowadzenie nowego Bingbota już październiku. Przeczytaj oficjalny wpis na blogu Bing (po angielsku).

Obecny user-agent Bingbota

Obecnie, Bingbot przedstawia się na przykład tak:

  • Mozilla/5.0 (compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm)
  • Mozilla/5.0 (iPhone; CPU iPhone OS 7_0 like Mac OS X) AppleWebKit/537.51.1 (KHTML, like Gecko) Version/7.0 Mobile/11A465 Safari/9537.53 (compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm)
  • Mozilla/5.0 (Windows Phone 8.1; ARM; Trident/7.0; Touch; rv:11.0; IEMobile/11.0; NOKIA; Lumia 530) like Gecko (compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm)

Po tym co można znaleźć w powyższych user-agentach widać jak bardzo przestarzały był Bigbot.  Mozilla 5/0, iPhone z systemem w wersji 7, Czy Windows Mobile 8.1. Mało powiedzieć, że bingbot zatrzymał się na urządzeniach i rozwiązaniach sprzed kilku lat. Nie dziwi przez to, że i wyniki wyszukiwania były niezbyt często odświeżane jak i sama jakośc wyników wyszukiwania nie robiła szału. Po wprowadzonych zmianach, Bingbot będzie widoczny w między innymi taki sposób:

Desktop

Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/W.X.Y.Z Safari/537.36 Edg/W.X.Y.Z

Urządzenia mobilne

Mozilla/5.0 (Linux; Android 6.0.1; Nexus 5X Build/MMB29P) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/W.X.Y.Z Mobile Safari/537.36 Edg/W.X.Y.Z (compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm)

Nowe Bingboty to zaledwie dwa typy – bingbot dla wyników desktopowych oraz bingbot dla urządzeń mobilnych. Co warte zauważenia, przy Chrome oraz Edge’u znajduje się ciąż „W.X.Y.Z” który według oficjalnego wpisu należy traktować jako: „W.X.Y.Z będzie podmieniany numeracją najnowszego wydania przeglądarki Micrososft Edge, np. 80.0.345.0”

Co nowego w Bingbocie?

Co warte zauważenia, zmienia się sposób renderowania stron. Wykorzystywany będzie silnik chromium w przeglądarce Microsoft Edge oraz Chrome. Co ważne, od teraz Bingbot będzie zawsze aktualny. Jest to sytuacja analogiczna do tego co zrobił Google z Googlebotem wprowadzając tzw. Evergreen Googlebot. Od teraz Bingbot będzie korzystał przy analizie stron z zawsze aktualnego Microsoft Edge. Dzięki temu będą w stanie jeszcze lepiej i jeszcze szybciej analizować strony internetowe. Może to mieć także wpływ na poprawę jakości wyników wyszukiwania.

Czytaj także: Zalecenia Bing dla Webmasterów w języku Polskim

Można zaobserwować, że w ostatnim roku, Microsoft zaczął nieco więcej uwagi poświęcać swojej wyszukiwarce. Dostaje ona kolejne aktualizacje, zmiany oraz rozwiązania. Można się śmiać, że Bing to tylko 2% rynku wyszukiwarek. Można jednak odczuć, że Bing zbroi się do aktywnej promocji jako wyszukiwarka.

Jak być gotowym?

Jeżeli chcecie aby Wasza strona była gotowa na ewentualną walkę Google vs Bing (o ile takowa nastąpi) dodajcie swoją stronę do Bing Webmster Tools. Jeżeli korzystacie z YOAST to kwestia jest tylko dodania odpowiedniego ciągu znaków do wtyczki i już. Możecie też śledzić pozycje Waszej strony w wynikach wyszukiwania Bing. Do tego celu możecie skorzystać np. z SEMSTORM który pozwala na śledzenie strony w Google, Bing oraz Seznam.

Zainstaluj także Microsoft Edge który z racji faktu, że działa w oparciu o silnik Chromium, może być dobrym zamiennikiem dla zasobożernego Chrome’a 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *